Autor: Opubikowano: maj 2, 2013 w Bez kategorii

Uproszczona księgowość to rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wpisuje się ona w relatywnie prosty schemat prowadzenia księgowości. Uproszczona księgowość może być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, w przypadku gdy w poprzednim roku podatkowym przychody netto nie przekroczyły kwoty 1 200 000 euro. Powyżej tej kwoty, przedsiębiorców, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, obowiązuje prowadzenie ksiąg handlowych. Uproszczona księgowość funkcjonuje pod postacią: karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego bądź książki przychodów i rozchodów.

W polskim systemie podatkowym, karta podatkowa uznawana jest za najprostszą formę opodatkowania działalności gospodarczej, jednak przeznaczona jest dla niewielkiego grona przedsiębiorców. Rozliczać się w ramach karty podatkowej mogą jedynie osoby fizyczne, jednak nie każdy indywidualny przedsiębiorca może się w ten sposób rozliczać. W ramach karty podatkowej, uproszczona księgowość sprowadza się do opłacania stałej kwoty podatku, wyliczonej na podstawie takich zmiennych, jak ilość mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności, ilości pracowników oraz rodzaju działalności.

uproszczona księgowość

Ryczałt ewidencjonowany jest kolejną uproszczoną formą płacenia podatków przez małych i średnich przedsiębiorców.  Tą formę rozliczania się z fiskusem mogą prowadzić rozpoczynający działalność indywidualnie, w spółce cywilnej lub w spółce jawnej. Aby wybrać ten sposób prowadzenia księgowości należy skierować oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania do naczelnika urzędu skarbowego właściwego urzędu w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności (jednak nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu). W tym modelu uproszczonej księgowości płaci się określoną stawkę podatku zależnie od przychodu. Stawki ryczałtu z reguły są niższe niż standardowe stawki podatku, jednak płaci się podatek od tego co się sprzeda, niezależnie od tego czy się na tym zarobi.

Księga przychodów i rozchodów jest chronologicznym zestawieniem przychodów i rozchodów. Ta uproszczona księgowość polega na opłaceniu podatku od różnicy między przychodami a rozchodami, jeżeli wychodzą na plus. Zaletą KPiR jest to, że w sytuacji kiedy działalność nie generuje dochodu, nie ma obowiązku płacenia podatku. Przekonaj się jak prosto można optymalizować koszty księgowości z opti.pl w darmowej wersji systemu.

Mimo, że uproszczona księgowość jest przejrzysta i korzystna, udziela jedynie informacji o poziomie przychodów. Natomiast wybierając uproszczoną księgowość w ramach systemu opti zyskać można dodatkowo analizę finansową przedsiębiorstwa, wsparcie merytoryczne oraz innowacyjne narzędzia do zarządzania przedsiębiorstwem.Spodobał Ci się artykuł ? Podziel się nim w sieci !

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Print

Polecamy również: